Aktualności

Oddaj głos na Drzewo Roku!

[ 2019-06-14 ]
W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. Z naszego regionu zgłoszona została Krzywa Sosna ''Szubienica" w miejscowości Oszczeklin. Zgłoszona przez Szkołę Podstawową w Rajsku sosna karłowata ma około 160 lat, wysokość około 4 metry, obwód około 250 centymetrów.

Drzewo Roku 2019 – Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosować można przez cały czerwiec.

Aby zagłosować należy wejść na stronę www.drzeworoku.pl Należy wybrać najlepsze drzewo. Po kliknięciu w przycisk „Więcej informacji”, pokaże się opis danego drzewa oraz galeria zdjęć. Głosujemy klikając w przycisk „Głosuj”. Z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w link potwierdzający, wysłany na podany adres e-mail. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób.

Krzywa Sosna Szubienica
Sosna jest drzewem wyjątkowym, a zarazem miejscem historycznym dla lokalnej społeczności, budzi refleksje nad życiem, historią i teraźniejszością. Jak opowiadają starsi ludzie na drzewie tym powstańcy styczniowi powiesili schwytanego carskiego policjanta. Potem moskale wieszali tu polskich powstańców. Inna legenda opowiada historię o pasterzu, który wprowadził w błąd oddział wojsk carskich, dzięki czemu wpadli oni w zasadzkę powstańców. Wielu ich wtedy zginęło. Wycofując się z lasu złapali jednak pasterza i powiesili go na czubku sosny, która ugięła się pod jego ciężarem i jest krzywa do dziś. Podczas II wojny światowej żołnierze niemieccy chcieli spalić Krzywa Sosnę, jednak podobno drzewo nie spłonęło, bo ochroniło je kapliczka z wizerunkiem świętych. W 2018 roku z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność szkolna udała się pod sosnę, by zapalić znicz i uczcić minutą ciszy pamięć ludzi, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 16 17 18 19 20 [ 21 ]
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek