Orkiestra Dęta OSP Chełmce


Orkiestra Dęta OSP Chełmce powstała w 1922 r., przy Straży Ogniowej w Chełmcach z inicjatywy księdza Edwarda Lidke, ówczesnego proboszcza parafii w Chełmcach i jednocześnie Prezesa Straży. Najstarsze przekazy głoszą, że za pośrednictwem ks. Lidke w Dobrzecu zakupiono 14 instrumentów dętych za 800 tys. marek polskich. Wszystkie instrumenty zostały obsadzone muzykami a próby odbywały się pod kierunkiem kapelmistrza Koźmińskiego. Orkiestra zadebiutowała przed publicznością w wigilię 1922r.
W kasie strażackiej zachowały się zapiski o wydatkach na naftę i ''świece przy lekcjach muzyki'' ''muzykantom na papierosy'' oraz na zapłatę kapelmistrzowi, gotówką lub w naturze: ''(…) a to 3 centnary żyta, a to centnar kartofli(…)''. O wiele więcej, ciekawych faktów i niuansów z okresu początków działalności orkiestry można znaleźć w monografii ''Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach w latach 1912-2012'',wydanej z okazji jubileuszu 100 lat OSP Chełmce i 90 lat Orkiestry.
Mimo trudności związanych z kryzysem gospodarczym i szalejącą inflacją w latach dwudziestych, orkiestra małymi krokami systematycznie podnosiła swój poziom muzyczny i stan wyposażenia, jednak wysiłki te szybko zostały zniweczone przez zawieruchę II wojny światowej. Po zakończeniu wojny orkiestra wznowiła działalność w kilkuosobowym składzie i tak do końca XX wieku losy orkiestry kształtują się w najrozmaitszych scenariuszach: od kryzysu w latach 50 - tych, który groził nawet rozwiązaniem orkiestry, po wielkie, jak na ówczesne czasy, sukcesy na scenach w Ciechocinku, Oławie, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu podczas festiwali, przeglądów i oficjalnych uroczystości. Okres historycznej świetności orkiestry przypada głównie na lata 80-te, w czasie gdy orkiestra pozostawała pod kierownictwem zasłużonego Kapelmistrza Jana Strapagiela.
Dzisiaj orkiestra składa się z 31 muzyków, którzy spotykają się na cotygodniowych próbach pod kierownictwem Wojciecha Olejnika, najmłodszego Kapelmistrza w powiecie kaliskim, który rozpoczynał swoją karierę jako trębacz właśnie w orkiestrze w Chełmcach. Jednocześnie kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, a następnie zawiesił działalność w orkiestrze rozpoczynając studia w klasie trąbki profesora Romana Grynia na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Po ukończeniu studiów, w lutym 2017 r. powrócił do orkiestry już jako jej kapelmistrz. Po kilku miesiącach od objęcia funkcji kapelmistrza orkiestry OSP Chełmce, Wojciech Olejnik rozpoczął dalszą naukę na tej samej uczelni, tym razem w klasie majora Pawła Joksa na kierunku Dyrygentura Orkiestr Dętych. Funkcję tamburmajora i zastępcy kapelmistrza pełni Jacek Kapitaniak, a funkcję kierownika orkiestry pełni od stycznia 2018r. Jacek Juszczak.
Duże zaangażowanie Kapelmistrza, a w ślad za tym również muzyków, dają obecnie orkiestrze impuls do szybkiego postępu, który już od pierwszych miesięcy przynosi wymierne efekty:
- w maju 2017r. VI miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w  Kaliszu i zakwalifikowanie się do następnego etapu regionalnego, w sierpniu 2017 r. zainicjowanie współpracy i wyjazd do miejscowości Chełmce w województwie Kujawsko - Pomorskim połączony z udziałem w uroczystościach związanych z 50-tą rocznicą Koronacji Obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Bazylice w Licheniu. - we wrześniu 2017 r. udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach.
Jednak sukcesy na przeglądach i festiwalach nie są najważniejsze. Orkiestra OSP Chełmce buduje swoją tożsamość raczej poprzez ścisły związek z etosem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poprzez dbanie o rozwój muzyków i osób związanych z orkiestrą. Jest miejscem, w którym w dobrej atmosferze można spotkać się z przyjaciółmi, wspólnie pomuzykować, poznawać się i wzajemnie się od siebie uczyć. A spotkania i nauka w orkiestrze w Chełmcach są nietypowe, ponieważ grają w niej osoby w każdym wieku (od 11 do 70 lat) i w najróżniejszej sytuacji życiowej (uczniowie, studenci, pracujący, emeryci itp.). Ta wielopokoleniowość jest wielką wartością bo sprawia, że Ci młodzi podpatrują od starszych dobrych wzorców, a Ci starsi uczą się od młodych jakie prawa rządzą dzisiejszym, cyfrowym światem. Działając wspólnie dzieją się niesamowite. To właśnie zaangażowanie każdej osoby związanej z orkiestrą równoważy trudności i sprawia, że fenomen prężnego działania orkiestry w tak małej miejscowości jak Chełmce trwa nadal i będzie trwał następne prawie sto lat.

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 [ 16 ] 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek