Pani Marianna została obdarowana przez swoich sympatyków licznymi kwiatami i słodkościami. Nie-zwykle wzruszającej chwili zgromadzeni doświadczyli podczas specjalnie przygotowanego na tę okazję montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku pod opieką nauczycielek p. Anny Nowackiej, p. Beaty Frydrychowicz, p. Joanny Litwin (dekoracje) oraz p. Do-roty Skinder (fotografia). Sala rozbrzmiała przepięknym śpiewem nawiązującym do nowej publikacji. Młodzież odczytała także wybrane, ciekawe fragmenty ze wspomnień p. Marianny. Ponieważ spotkanie miało formę kawiarenki literackiej obecni goście, przyjaciele i sympatycy autorki długo jeszcze przy kawie i ciastku wspominali swoje dzieciństwo.
Autorka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wydania nowej książki (specjalne podziękowania zawarte zostały w publikacji) oraz dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Opatówku, a także pracownikom Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek za tak pięknie zorganizowany wieczór. Organizatorami spotkania byli Szkoła Podstawowa w Opatówku, Urząd Miejski Gminy Opatówek oraz autorka Marianna Kocemba.
Szanowni Czytelnicy
"Nic nie jest tak szlachetne, mocne, zbawienne i przydatne w życiu jak dobre wspomnienia... Kto zgromadził wiele takich wspomnień z dzieciństwa, zaopatrzył się na ca-łe swe życie" - Fiodor Dostojewski. W sercu i pamięci autorki niniejszego opowiadania, wiele jest wspomnień ukrytych, wiele pięknych i dobrych. Niektóre z nich zostały właśnie spisane. Jest mi niezmiernie miło, jest to dla mnie wy-różnienie dane od autora, w roku szczególnym 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości - zachęcić do przeczytania nowej książki "Moja mała Ojczyzna Opatówek, wspomnienia z okresu wojennego".
Z całego serca tę publikację polecam, krótką i treściwą - jak na olbrzymią wiedzę i serce autorki, publikację ciekawą, w części osobistą, odkrywającą dotychczas nie-znane wspomnienia z okresu wojennego, dla mnie niezmiernie cenne, bo o naszej małej Ojczyźnie. Spisane historie rodzin polskich, niemieckich, żydowskich widziane oczami doświadczonej życiem autorki, wzbogacone ilustra-cjami oraz wybranymi wierszami po prostu trzeba przeczytać. Warto przypomnieć iż dzisiaj prezentowana publikacja jest kontynuacją, niejako uzupełnieniem, wcześniejszej książki p.t. "W cieniu białych brzóz, wspomnienia i zapiski, wczoraj i dziś".
Na koniec chciałbym przedstawić myśl Aleksandra Dumas: "Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary". Pani Maria takie właśnie oku-lary ma - i co jest niezwykle cenne i wzruszające - czytelnik może przez nie spojrzeć na otaczający nas świat...
Krzysztof Dziedzic