W dniu 18 października 2024 r. odbyło się Posiedzenie Rad Południowowielkopolskiego Klastra Energii podczas której podjęto decyzję o utworzeniu dwóch spółdzielni energetycznych. W skład jednej ze spółdzielni wchodzić będzie Gmina Opatówek, Gmina Szczytniki oraz prywatny podmiot. Natomiast w skład drugiej spółdzielni Gmina Brzeziny, Gmina Godziesze Wielkie oraz podmiot prywatny.
Spółdzielnia Energetyczna (SE)
Przedmiotem działalności Spółdzielni Energetycznych jest produkcja energii elektrycznej lub biogazu bądź ciepła w instalacjach odnawialnych źródeł energii na użytek własny spółdzielni energetycznej i jej członków.
- Gminy wiejskie, miejsko-wiejskie lub obszar nie większy niż 3 tego rodzaju gminy, bezpośrednio sąsiadujące ze sobą. Podmiot zainteresowany dołączeniem do SE musi być
położony w stosunku niewielkiej odległości od pozostałych.
- Obszar działalności odpowiada obszarowi działań jednego OSD (Energa-Operator S.A.)
- Osoby prawne, osoby fizyczne (późniejszy etap działania spółdzielni).
- Uzyskana energia pokrywa min. 70% zapotrzebowania spółdzielni i jej członków.
- Od 3 do 1000 członków.
- Łączna zainstalowana moc instalacji OZE nie przekracza 10 MW.
Spółdzielnia Energetyczna - KORZYŚCI
• budowa lokalnej samowystarczalności energetycznej,
• zwiększenie niezależności energetycznej obszaru Gminy,
• poprawa warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Gminy, w tym zwiększenie konkurencyjności, uzyskanej dzięki tańszej energii elektrycznej,
• zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń dzięki wykorzystaniu źródeł OZE,
• zapewnienie tańszej energii dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym,
• członkowie SE nie uiszczają opłat za usługę dystrybucji, których wysokość zależy od ilości pobranej energii elektrycznej przez wszystkich wytwórców i odbiorców spółdzielni (składnik zmienny dystrybucyjny),
• nie nalicza się i nie pobiera:
- opłaty OZE, o której mowa w art. 95. ust. 1 ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii,
- opłaty mocowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy,
- opłaty kogeneracyjnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
- podatku akcyzowego.
• Spółdzielnia energetyczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem na transformację energetyczną gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Ustawowy model rozliczeń pozwala na zbiorcze rozliczenie energii wszystkich punktów poboru energii w gminie (również w jednostkach podległych), w których jest wprowadzana do sieci nadwyżka z punktami poboru w których nie produkuje się energii elektrycznej.
Energia elektryczna wprowadzona do sieci w danej godzinie jako nadwyżka jest rozliczana z energią elektryczną pobieraną w innych punktach poboru jako autokonsumpcja, czyli nie są pobierane opłaty zmienne dystrybucyjne co znacząco obniża koszty energii w gminie.
• Nadwyżka energii w danej godzinie wchodzi do wirtualnego magazynu i jest oddawana w kolejnych godzinach w stosunku 1: 0.6, w takim przypadku od energii oddawanej również nie naliczane są opłaty zmienne dystrybucyjne. Model rozliczeń spółdzielni energetycznej przy odpowiednim doborze źródeł pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności w kosztach energii dla gminy.
• Można przyjąć, że rozliczenia w spółdzielni energetycznej są takim starym prosumentem na zasadach opustów, ale dotyczą wszystkich punktów poboru energii jako całość (jeden, wspólny system rozliczeniowy – wewnętrzny).