W Instytucie Psychiatrii i Neurologii, na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, stworzono aplikację telefoniczną mWSPARCIE skierowaną do pacjentów placówek leczenia uzależnienia od alkoholu po podstawowym etapie terapii. Wspiera w ich dalszym procesie zdrowienia. Pozwala ona monitorować abstynencję oraz głód alkoholowy, wzmacnia motywację do zdrowienia i ułatwia utrzymanie kontaktu z osobami bliskimi, również w sytuacji kryzysu. Aplikacja powstała w ramach badania naukowego „Wykorzystanie nowych technologii w procesie zdrowienia z uzależnienia” (mWSPARCIE 2018-2020) realizowanego w IPiN w Warszawie na zlecenie PARPA z funduszy NPZ 2016-2020. Aplikacja jest efektem wspólnej pracy zespołu naukowo-badawczego, zespołu ekspertów ds. terapii, zespołu ekspertów ds. nowych technologii oraz blisko 100 pacjentów pięciu polskich placówek terapii uzależnienia od alkoholu.
Aplikacja zawiera cztery komponenty: kalendarz służący monitorowaniu abstynencji, dzienniczek służący monitorowaniu i radzeniu sobie z pragnieniem picia, zindywidualizowany przez użytkownika ekran z własnymi powodami zdrowienia służący wzmacnianiu motywacji do utrzymywania abstynencji oraz możliwość wprowadzenia krótkiej listy kontaktów służąca łatwiejszemu uzyskaniu wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
mWSPARCIE jest bezpłatna i prosta w obsłudze a powstała przy współudziale pacjentów ośrodków stacjonarnych oraz specjalistów terapii uzależnień. Istotną cechą aplikacji jest szczególna troska o prywatność i anonimowość użytkowników: aplikację można zabezpieczyć numerem PIN, a jej logo, nazwa czy otrzymywane powiadomienia nie sugerują problemów z alkoholem. Co ważne, każdy z użytkowników aplikacji ma wgląd wyłącznie we własne wpisy – jest to przede wszystkim narzędzie do samoobserwacji.
Do pobrania pod linkiem w Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.moyo.mwsparcie
oraz w wersji na iPhone w AppleStore pod linkiem:
https://apps.apple.com/pl/app/mwsparcie/id1506170877
Jeśli potrzebują Państwo instrukcji w przystępny sposób wyjaśniającej sposób korzystania z aplikacji zapraszamy do kontaktu mailowego z zespołem badawczym IPiN pod adresem: mwsparcie@gmail.com
Źródło:https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.moyo.mwsparcie&hl=pl&gl=US